ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκες για ΟΦΑΜ – Λευκίμμη & ήττα της Κέρκυρας στη Γ΄

Ο απολογισμός των κερκυραϊκών ομάδων στη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου Γ Εθνικής, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ήταν δύο νίκες και μία ήττα. Συγκεκριμένα ο νεοφώτιστος στην κατηγορία ΟΦΑΜ, πέρασε νικηφόρα από την Άρτα επικρατώντας 1-2 της Αναγέννησης. Η ομάδα του Σάββα Σιδερόπουλου προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του Α΄ημιχρόνου με εξαιρετική ενέργεια του Γιάννη Γραικού, ισοφαρίστηκε στο 60΄με κεραυνό του Σκανδάλη, ωστόσο σε μία αντεπίθεση στο 77΄ο Γιάννης Γωνιάδης έγραψε το 1-2.  Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΑΜ έκανε το 2Χ2 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο γήπεδο της Λευκίμμης, η «Βασίλισσα» της Νότιας Κέρκυρας, τα χρειάστηκε, αφού στο 25΄βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αμβρακικό Λουτρού. Ωστόσο ο έμπειρος Κώστας Κιπτίου στο 35΄ισοφάρισε και πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο ίδιος παίκτης λύτρωσε την ΑΕΛ, επιτυγχάνοντας το νικητήριο γκολ & δίνοντας την πρώτη φετινή νίκη στην ομάδα του. Τέλος, η ανέτοιμη ακόμα Κέρκυρα, με ρόστερ τους 19άρηδες της περυσινής Ακαδημίας της ΠΑΕ Κασσιώπη υπέκυψε στο γήπεδο της ΕΠΣΚ στο Κανόνι 0-4 στον Κτηονοτροφικό Αστέρα Καληράχης. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής & η βαθμολογία του 5ου ομίλου έχουν ως εξής: