ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήττα για Πετριτή & αναστολή ανόδου

Την πρώτη του φετινή ήττα, σε όλες τις διοργανώσεις, που έχει πάρει μέρος  γνώρισε σήμερα ο Αστέρας Πετριτή 1-2 από την Θύελλα Κατσικά. Στον αγώνα, που διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Πετριτή για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου των μπαράζ πρωταθλητριών ομάδων ΕΠΣ, ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Στο 12΄είχε δοκάρι με τον Γραικό  & λίγο πριν την εκπνοή του Α΄ημιχρόνου, πορηγήθηκε στο σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γαστεράτος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με κεφαλιά στο 42΄έκανε το 1-0. Ωστόσο η κερκυραϊκή ομάδα αφ΄ενός “κρεμάστηκε” από την διαιτησία, σύμφωνα με όσα ισχυρίζονται οι διοικούντες, αφ΄ετέρου  στάθηκε και άτυχη, αφού έχασε σωρεία ευκαιριών. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πάνου, ο οποίος στο 68΄ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι και στο 71΄πέτυχε με κεφαλιά το νικητήριο τέρμα. Οι γηπεδούχοι αμφισβήτησαν το πέναλτι. Με τον Αστέρα Πετριτή (Σφακιανάκης) αγωνίστηκαν οι: Πισσιάνης, Μεντής, Πολύζος (83’ Μαρουλάκης), Μάμαλος, Σκολαρίκης, Γαρδικιώτης, Γεωργοπάλης, Θηραίος, Καλησπεράτης (77’ Γούναρης), Μπεσού (27’ λ.τ. Ασπιώτης), Γραικός. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο μεν Αστέρας Πετριτή έχει ακόμα μία ευκαιρία για να σφραγίσει το εισιτήριο ανόδου στην Γ΄Εθνική, εάν την ερχόμενη & τελευταία αγωνιστική των μπαράζ νικήσει εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάργας. Από την άλλη η Θύελλα με τη σημερινή της νίκη μπαίνει κι αυτή σε τροχιά ανόδου. Υπενθυμίζουμε ότι την άνοδο στη Γ΄Εθνική παίρνουν οι τρεις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας του ομίλου.