ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Αξιοπρεπής ήττα του Φαίακα στη Δράμα για την Α1 χάντμπολ

Ο Φαίακας στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Premier Handball ηττήθηκε πριν από λίγο στη Δράμα 26-23 από την τοπική ομάδα. Στον αγώνα, που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική του Β΄ομίλου, η ανανεωμένη κερκυραϊκή ομάδα πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία, απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας Δράμα. Οι παίκτες του Φαίακα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια μίλησε η εμπειρία των γηπεδούχων, που αφού ισοφάρισαν άρχισαν σιγά-σιγά να χτίζουν διαφορά, με το ημίχρονο να λήγει 12-9 υπέρ τους. Στα πρώτα λεπτά του Β΄μέρους η Δράμα μεγάλωσε στην υπέρ της διαφορά και μόνον στα τελευταία λεπτά, η κερκυραϊκή ομάδα αντεπιτέθηκε αλλά το μόνο, που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στα τρία τέρματα και να λήξει ο αγώνας 26-23 υπέρ της Δραμινής ομάδας. Υπενθυμίζουμε ότι στον αγώνα έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής ο Κώστας Μιχαλάκης, έχοντας δίπλα του τον Νίκο Πέρρο. Ντεμπούτο στην Premier Handball έκαναν και αρκετοί παίκτες του Φαίακα, ο οποίος ως γνωστό, μετά την διακοπή του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ριζική ανανέωση στην ομάδα, χτίζοντας την πάνω σε κερκυραϊκό υλικό. Η σύνθεση του Φαίακα (Κ. Μιχαλάκης-Ν. Πέρρος): Αντώνης Κόντης,  Αλέξανδρος  Δούγιας, , Γιάννης Γιαννακόπουλος, Δημήτρης Δελλής, Θανάσης  Νάστος,  Κωνσταντίνος Βλαχόπουλος, Γιάννης Σκουρτάι, Τζαμπάφτι Φράνσις, Γιώργος Κοσκινάς, , Φάνης Καραμανλής, Σπύρος Σουλάνης, Κων/νος Ανδριώτης, Γιάννης Πάλλας,  Νίκος Τσιλιμπάρης,  Ανέστης Κυριακίδης,  Χρήστος. Αρχηγός αποστολής στην Δράμα, ο γενικός γραμματέας του ΔΣ Γιώργος Προβατάς