ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Α2 ΥΔΑΤΟΣΦAIΡΙΣΗ: Ο ΝΑΟΚ πέτυχε στο “τσαφ” νίκη χρυσάφι επί του Βόλου

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο ΝΑΟΚ πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη 9-8 επί του ΟΥΚ Βόλου για το πρωτάθλημα Α2 Ανδρών υδατοσφαίρισης. Ο αγώνας, που διεξήχθη σήμερα στο κολυμβητήριο “Σπ. Γιαννιώτης” για την 6η αγωνιστική του Β ομίλου της κατηγορίας, εξελίχτηκε σε ντέρμπι. Ο ΝΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με δύο τέρματα διαφορά στο ημίχρονο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τρίτο οκτάλεπτο και εξαιτίας ενός διαιτητικού λάθους (που ήταν το μοναδικό, μίας άριστα κατά τα άλλα διαιτησίας) στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, παρά λίγο να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Συγκεκριμένα στα 14’’ πριν τη λήξη του αγώνα, στην επίθεση του ΝΑΟΚ, η μπάλα βγήκε κόρνερ, ωστόσο οι διαιτητές δεν το είδαν με αποτέλεσμα ενώ όλη η κερκυραϊκή ομάδα ήταν ανεβασμένη στην αντίπαλη περιοχή, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ισοφάρισαν. Ευτυχώς για τον ΝΑΟΚ στην τελευταία του επίθεση 6΄΄ πριν το τέλος πέτυχε το “χρυσό” γκολ της νίκης και απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, που οδηγούν στα play out. Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-3, 2-2. Με τον ΝΑΟΚ (Καρδόνας) αγωνίστηκαν οι (δίπλα απο τους σκόρερ σε παρένθεση τα τέρματα, που πέτυχαν): Καψοκαβάδης-Νικηφορίδης-Κουλούρης-Οικονόμου-Κασταμονίτης-Κουλιεράκης-Γιαννιώτης (2)-Τάτας(2)-Κασίμης (2)-Γλούπης (1)-Κατσαρός-Μελιδιονιώτης (2)-Κακίας-Κούστας-Δόϊκας.