Quantcast
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Φαίακας “έκαψε” τον Φοίβο στο ντέρμπι της Α2 Χάντμπολ

Με ηγέτες τους Κερκυραίους πρώην διεθνείς άσους  Κόντη, που πέτυχε 8 τέρματα & Τσίλη 7, ο Φαίακας σήμερα το απόγευμα επικράτησε  στο ΕΑΚΚ άνετα 31-27 του Φοίβου Συκεών, στο ντέρμπι του Β΄ομίλου Α2 χάντμπολ Ανδρών. Ο αγώνας θύμισε ντέρμπι μόνο στο Α΄ημίχρονο. Γιατί στην επανάληψη η κερκυραϊκή ομάδα με σφιχτή άμυνα και εύστοχες επιθέσεις στο 40΄είχε πάρει προβάδισμα οκτώ τερμάτων. Απο εκεί και πέρα με σωστή διαχείριση και συντήρηση δυνάμεων έφτασε στη νίκη διατηρώντας το δικό της αήττητο και σπάζοντας εκείνο του Φοίβου Συκεών. Τώρα ο Φαίακας με ανεβασμένη ψυχολογία την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Κιλκίς για το επόμενο ντέρμπι κορυφής με τον ΓΑΣ. Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-5, 7-6, 11-8, 13-12, 14-12 (ημίχρονο) 17-14, 21-15,25-17,27-20,30-23, 31-27.Με τον Φαίακα αγωνίστηκαν οι: Ανδριώτης-Τσίλης 7- Κακαφίκας 4- Κουλούρης- Δημητρέλος- Κόντης 8- Κοσκινάς- Κυπριώτης-Δελλής Δημ.6-Πίτος 4- Τσιλιμπάρης- Ζέρβας-Κορακιανίτης 2- Προβατάς-Νάστος.