SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Η Κ. Προβατά Πανελληνιονίκης Νεανίδων Ξίφους Ασκήσεως

Η Κατερίνα Προβατά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο Πανελλήνιο μετάλλιο στο ομαδικό της κατηγορίας Νεανίδων. Η κερκυραία αθλήτρια αγωνίστηκε με την ομάδα της Γυμναστικής Ένωσης Φλώρινας, η οποία γνωστό είναι “αδελφοποιημένη” με τον κερκυραϊκό σύλλογο “ΔΑΜΟΚΛΗΣ”, με τον οποίο έχει κοινό προπονητή τον Στάθη Γεροσίδερη. Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ξίφους ασκήσεως Εφήβων-Νεανίδων (Κ17) πραγματοποιήθηκε στο Σαββατοκύριακο (27-28/1) στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ. Την  πρώτη ημέρα πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες του ομαδικού, στους οποίους συμμετείχαν συνολικά 114 ξιφομάχοι από όλα τα σωματεία της χώρας. Στο ατομικό, η Κατερίνα Προβατά, μετά από εξαιρετική εμφάνιση κατετάγη δωδέκατη στις Νεάνιδες, μεταξύ των 55 αθλητριών, που πήραν μέρος.

Στην κατηγορία εφήβων εξαιρετική ήταν η παρουσία του 14χρονου αθλητή του ΔΑΜΟΚΛΗ Κέρκυρας, Εμίλιο Μαλάνο, ο οποίος ανάμεσα σε 59 αθλητές, κατετάγη στην 21η θέση.

Στο Ομαδικό, οι αγώνες του οποίου έγιναν την Κυριακή, συμμετείχαν συνολικά 8 ομάδες (Α.Λ. Ξιφασκίας Χανίων-ΑΟΞ Αιγάλεω-ΑΣΑΟ Κέρκυρας-ΑΞΙΑ Χαϊδαρίου-ΓΕ Φλώρινας-Μ. Αλέξανδρος Κορδελιού-Ο.Ξ.Γλυφάδας & Παναθηναϊκός ΑΟ). Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ΓΕ Φλώρινας (ΚΑΝΔΗΛΑΡΗ ΑΝΤΩΝΙΑ-ΝΑΪΝΤΗ ΚΑΛΛΙΡΟΗ-ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΔΟΥΜΤΣΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ), η οποία νίκησε στον τελικό τον Μ. Αλέξανδρο Κορδελιού. Την τρίτη θέση πήρε ο Όμιλος Ξιφασκίας Γλυφάδας.