SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΜΠΑΣΚΕΤ

ΜΠΑΣΚΕΤ Ο ΙΟΝΙΟΣ στον Τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νέων

Ο Ιόνιος σε ένα συγκλονιστικό ημιτελικό, ο οποίος κρίθηκε στην παράταση, νίκησε 80-70 τον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού και την Κυριακή (14/4) θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας Νέων στο μπάσκετ. Αντίπαλος του θα είναι ο Μίλων/Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος στον άλλο ημιτελικό επικράτησε άνετα 76-58 του Χολαργού. Ως γνωστό το FINAL4 του πρωταθλήματος Νέων διεξάγεται στο ΕΑΚ Κέρκυρας. Στο σημερινό αγώνα, η κερκυραϊκή ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο Α΄δεκάλεπτο, όπου πήρε προβάδισμα 17 πόντων (23-6), για να κλείσει το ημίχρονο 35-24. Ωστόσο στο Β΄ημίχρονο, ο Ιόνιος χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στον Όλυμπο, που είχε δαιμονιώδη ευστοχία στα τρίποντα να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Ιόνιος στην τελευταία επ 23-6ίθεση της κανονικής περιόδου είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, ωστόσο οι παίκτες του αστόχησαν σε τρεις συνεχόμενες προσπάθειες κάτω απο το καλάθι των αντιπάλων τους. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, στην οποία με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κατσαρού, ο Ιόνιος πήρε προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος. MVP του ημιτελικού, ο Σκεμπάρηςτου Ιονίου με 28 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-6,35-24,51-47,69-69 (κ.δ.) 80-70 (παράταση).

Ιόνιος (Δεσύλλας): Κακαρούχας, Τρικαλιώτης, Τσιτσές 2, Σπίνουλας 17 (3τρ, 13ρ), Χονδρογιάννης 2, Στεμπάρης 28 (1τρ, 22ρ.), Δεϊμέζης 7 (9 α), Βαζούκης 12 (3), Μητρόπουλος, Κατσαρός 12 (2), Μπιζιάννης

Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Χίντα 2, Χαριτόπουλος, Γκιφόπουλος 22 (4), Παπαδόπουλος 5 (1τρ. 7κλ.), Ρουστέμης 3 (1), Νετζήπογλου, Καραθανάσης 6, Γιανναράς 17 (3), Αγγελιδάκης 1, Κυργάκης 14 (2), Μίχος

Μετά το τέλος του ημιτελικού ο κόουτς της ομάδας του Ιονίου Σπύρος Δεσύλλας αναφερόμενος στον αγώνα, είπε ότι” τα παιδιά ήταν εξαιρετικά στο Α΄δεκάλεπτο και κλείσαμε το ημίχρονο προηγούμενοι. Στο Β΄μέρος μας δυσκόλεψε η ζώνη των αντιπάλων, αλλά και εμείς δεν είμαστε οργανωμένοι, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Εκείνο, που μετράει είναι η ψυχή και το πάθος των παικτών μου, τους οποίους και συγχαίρω για την προσπάθεια τους και την επιτυχία της πρόκρισης στον Τελικό της διοργάνωσης. Εκεί, θα αντιμτωπίσουμε με πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Μίλωνας/Ίκαρος. ωστόσο έχουμε κι εμείς την εμπειρία (πολλοί από τους παίκτες μας αγωνίζονται στο πρωτάθλημα Γ΄Εθνικής) και τις δυνατότητες να διεκδικήσουμε τον Τίτλο.” Να σημειωθεί ότι ο Τελικός ανάμεσα σε Ιόνιο & Μίλωνα θα διεξαχθεί αύριο στις 16.30 στο ΕΑΚΚ, ενώ στις 13.30 θα προηγηθεί ο μικρός τελικός (3-4 θέσεις) μεταξύ Ολύμπου και Χολαργού.