ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΜΠΑΣΚΕΤ

NL2-ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ PLAY OFF : Ο Ιόνιος ανταπέδωσε τα “ίσια” στην Αχαγιά

Ο Ιόνιος νίκησε 97-89 την Αχαγιά και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά των play off του 1ου ομίλου National League 2 (Γ Εθνική μπάσκετ). Στον αγώνα, που έγινε το απόγευμα της Μ. Τετάρτης στο ΕΑΚΚ  οι δύο ομάδες από την αρχή  έδειξαν ότι θα είναι εξαιρετικά παραγωγικές με το σκορ στο 10′ να είναι 28-21 υπέρ του Ιονίου, που διατήρησε την πρωτοκαθεδρία μέχρι τέλος ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 61-57 όμως οι Κερκυραίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 68-68. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Ιόνιος ήταν καταιγιστικός με το επιμέρους 29-21 να του δίνει τη νίκη με τον τελικό 97-89. Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο αγώνα, που έγινε την Κυριακή των Βαΐων στην Πάτρα, η Αχαγιά είχε νικήσει 90-61. Την ερχόμενη  Τετάρτη οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για μια τελευταία φορά στην έδρα της Αχαγιάς με το νικητή της αναμέτρησης να γίνεται φιναλίστ των τελικών των playoff στον 1ο όμιλο της National League 2.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 48-43, 68-68, 97-89

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 23, Wilson 7, Τσιτσές 4, Σπίνουλας, Κολότσιος 12(3), Στεμπάρης 18, Δείμέζης 30, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης, Κατσαρός 3(1), Χατζής, Γκαλας

Αχαγιά 82′ (Δελάρτας): Dokic 39(3), Ιωάννου, Οικονομόπουλος 10(2), Κανελλάκης 8(2), Λυμπέρης 14(3), Χονδρόπουλος 6, Ταρνάρης 8(1), Ιατρόπουλος 2, Τσακίρης 2, Αλαβέρας, Τόκας