ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ηρωική πρόκριση του Φαίακα στις Συκιές Θεσ/κης επί του Φοίβου

Ηρωική πρόκριση στην 3η φάση του κυπέλλου Ανδρών χάντμπολ πέτυχε πριν από λίγο ο Φαίακας Κέρκυρας στις Συκιές Θεσσαλονίκες επικρατώντας στα πέναλτι του τοπικού Φοίβου, με συνολικό σκορ 32-33 (Καν.αγώνας 23-23. Παράταση 7-7. Πέναλτι 2-3). MVP του αγώνα, ο Κώστας Τσιλιμπάρης, που απέκρουσε τρία πέναλτι & οδήγησε την κερκυραϊκή ομάδα στην πρόκριση. Ο Φαίακας με εξαίρεση τα δύο πρώτα πεντάλεπτα ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη κατά την διάρκεια του κανονικού αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά, κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 & 4-2 στα δύο πρώτα πεντάλεπτα, αλλά από εκεί και πέρα η κερκυραϊκή ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με τέσσερα γκολ διαφορά. Μάλιστα έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο μία στιγμή ολιγωρίας έφερε την ισοφάριση για τους γηπεδούχους, που οδήγησαν το ματς στην παράταση. Και εκεί ο Φαίακας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει, με συνέπεια το ματς να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο γκολκήπερ θρύλος των ρεκόρ, Κώστας Τσιλιμπάρης απέκρουσε τρία πέναλτι των γηπεδούχων δίνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στον Φαίακα. Η ομάδα μας,  στον επόμενο γύρο θα υποδεχτεί στο ΕΑΚΚ την νταμπλούχο Ελλάδας & κυπελλούχο Ευρώπης (Τσάλεντζ Καπ) της περιόδου 2020-21 ΑΕΚ. Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-2, 4-3, 5-7, 7-11, 11-15 (ΗΜΙΧΡΟΝΟ) 13-15, 15-17, 16-19, 17-20, 20-22, 23-23 (ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ) ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 26 -27 , 30-30. ΠΕΝΑΛΤΙ: 2-3. ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 32-33.Με τον Φαίακα αγωνίστηκαν οι: ΤΣΙΛΙΜΠΑΡΗΣ-ΠΙΤΟΣ 5-ΚΟΡΑΚΙΑΝΙΤΗΣ 9-ΚΟΝΤΗΣ 5- ΔΕΛΛΗΣ Δημ.12-ΝΑΣΤΟΣ 1-ΚΑΚΑΦΙΚΑΣ 1-ΠΡΟΒΑΤΑΣ-ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΒΡΑΔΗΣ-ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ-ΖΕΡΒΑΣ-ΔΕΛΛΗΣ Νικ-ΓΑΓΑΚΑΣ.