SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θριαμβευτική επιστροφή της Βολίδας στην Α ΕΠΣΚ

Η Βολίδα Κάτω Γαρούνα επιστρέφει στην Α΄τοπική κατηγορία. Η ιστορική ομάδα της Μέσης Κέρκυρας επικράτησε 4-1 επί του Εθνικού Περουλάδων και έκοψε το εισιτήριο ανόδου στην Α ΕΠΣΚ. Ο αγώνας μπαράζ  μεταξύ των τριταθλητών της περυσινής περιόδου στη Β΄ΕΠΣΚ πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο ουδέτερο δημοτικό γήπεδο Νυμφών και ήταν μονόλογος για τη Βολίδα, η οποία από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με σκόρερ τον Κουρμπανίδη. Πριν λήξει το ημίχρονο ο Καρύδης έδωσε αέρα τριών τερμάτων. Στο Β΄μέρος, η Βολίδα χαμήλωσε ρυθμούς και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα των Περουλάδων να πετύχει το γκολ της τιμής, ωστόσο λίγο αργότερα ο Σπίνουλας πέτυχε το τέταρτο τέρμα για την ομάδα του, δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στο “come back” στην Α ΕΠΣΚ. Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας μπαράζ προέκυψε για να καλυφθεί η 14η θέση στην Α΄Κατηγορία, που άφησε κενή η μη δήλωση συμμετοχής στο πρωτάθλημα του ΠΑΟ Κορακιάνας.