ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Πετριτής ξέμπλεξε με “Χ” από τη Φήκη- Νέα “Κεραμιδιά” για την ΑΕ Λευκίμμης

Ο απολογισμός των κερκυραϊκών ομάδων στους σημερινούς αγώνες για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου Γ΄Εθνικής ήταν μία ισοπαλία και μία ήττα. Συγκεκριμένα ο Αστέρας Πετριτή δραπέτευσε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή με “Χ” από το δημοτικό γήπεδο Φήκης Τρικάλων. Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από το Α΄ημίχρονο να προηγούνται με 2-0 στο σκορ (Μπαλτάς 15΄& 35΄). Ωστόσο η κερκυραϊκή ομάδα αντέδρασε, μείωσε στο 70΄με τον Ρουμελιώτη και στις καθυστερήσεις του αγώνα (90΄+1΄) με αυτογκόλ του τεματοφύλακα Μήλου, ο Αστέρας έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας. Την ίδια ώρα η ΑΕ Λευκίμμης, που αγωνίστηκε στο Νέο Κεραμίδι Τρικάλων, ηττήθηκε με 2-0 (4΄Σεχολάρι 77΄Παπαδόπουλος) από τον τοπικό Εθνικό. Μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής, ο Αστέρας Πετριτή εξακολουθεί να ακροβατεί στην 11η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα και στγκάτοικο τον Εορδαϊκό, ενώ η ΑΕ Λευκίμμης είναι “βυθισμένη” στο τρίτο από το τέλος σκαλί του βαθμολογικού πίνακα. Ως γνωστό  φέτος υποβιβάζονται απευθείας στα τοπικά οι επτά τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας (από 12η έως 18η θέση), ενώ η ομάδα, που θα τερματίσει στην 11η θέση παίζει αγώνες play out με τις αντίστοιχες των άλλων τριών ομίλων της κατηγορία.