ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Τα κορίτσια του ΝΑΟΚ πήραν ιστορικό βαθμό στην Α2 πόλο

Τον πρώτο ιστορικό βαθμό στο πρωτάθλημα Α2 υδατοσφαίρισης Γυναικών, πήρε σήμερα η ομάδα του ΝΑΟΚ, η οποία ήρθε ισόπαλη 10-10 με την Ηλιούπολη. Στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαλανίκα, ως πρώτου προπονητή της ομάδας, ο ΝΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενες ένα λεπτό πριν την κόρνα της λήξης ισοφάρισαν και στέρησαν απο το ΝΑΟΚ το πρώτο τρίποντο  στην ιστορία του στο γυναικείο πρωτάθλημα της Α2. Στον αγώνα, για την 3η αγωνιστική της Α2, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο κολυμβητήριο “Σπ. Γιαννιώτης” του ΕΑΚΚ, τα κορίτσια του ΝΑΟΚ ξεκίνησαν μουδιασμένα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ωστόσο στο δεύτερο οκτάλεπτο ανέκαμψαν και έφεραν το ματς στα ίσια. Στο Β΄ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπι και το σκορ πήγαινε γκολ-γκολ. 1΄ 33’’ πριν το τέλος ο ΝΑΟΚ προηγήθηκε 10-9, ωστόσο στην τελευταία επίθεση τους οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν. Για τον ΝΑΟΚ σκόραραν η Ίρις Χατζηγεωργίου τέσσερα τέρματα, τρία η Ερμιόνη Μαρτζούκου, δύο η Λυδία Αναλύτη και ένα η Γλυκερία Ρέτση.  Τα οκτάλεπτα 1-3,4-2,2-2,3-3. ΝΑΟΚ (Μπαλανίκας) Φαϊτά-Κρασάκη-Ραψομανίκη-Καρδόνα-Χαζτηγεωργίου Ι.(4)-Μαρτζούκου (3)-Ρέτση (1)-Ανδριώτη-Ιασιμοπούλου-Αναλύτη Λ.(2)-Ρίγγα-Σκορδίλη-Χατζηγεωργίου Α.-Αναλύτη Ν.-Μπογιάκη. Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του ΝΑΟΚ είναι η μικρότερη ηλικιακά στην κατηγορία και το ρόστερ προέρχεται από τα τμήματα υποδομών του Ομίλου.