ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣΤΙΒΟΣ / ΔΡΟΜΟΣ

Αθλητική & Μουσική Πανδαισία στο Waterfall Trail Νυμφών

Με επιτυχία διοργανώθηκε και φέτος από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νυμφών σε συνεργασία με τον Αθλητικό Όμιλο Αχιλλέας Νυμφών και με την αρωγή του Δήμου Βόρειας Κέρκυρας το 3o Nymfes Waterfall Trail. Η εκδήλωση, που περιλάμβανε αθλητικές-μουσικές και πολιτισμικές δράσεις  πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο (6-7/4) στις Νυμφές. Την πρώτη ημέρα περιλάμβανε αγώνα ποδηλασίας 30 χλμ, ενώ η δεύτερη δρομικές διαδρομές 10 & 20 χλμ καθώς και 1,5 χλμ για παιδιά. Στο τέλος και των δύο ημερών, ακολούθησαν δωρεάν συναυλίες με το συγκρότημα 48 Ώρες & τους Λεωνίδα Μπαλάφα και Μιχάλη Χατζηγιάννη, ενώ συμμετείχαν και τοπικά συγκροτήματα καθώς και πάρτι με dj.

Οι νικητές των αθλητικών δράσεων

Όπως ανακοίνωσαν οι διοργανωτές: Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ο το Σάββατοκύριακο 6&7 Απριλίου. Το Σάββατο είχαμε τον αγώνα XC/MTB 30χλμ ενώ την Κυριακή τους αγώνες 10 & 20χλμ Trail run. Στον αγώνα XC/MTB συμμετείχαν 39 αθλητές και νικητής αναδείχθηκε ο Στάθης Μπάνος με χρόνο 1:56 ενώ στην 2η θέση τερμάτισε ο Erviz Zela με χρόνο 2:02 και στην 3η θέση ο Δουκάκης Στέφανος με χρόνο 2:04.

Τέλος στην κατηγορία των γυναικών είχαμε μια συμμετοχή της Χρυσάνθης Κορωνάκη που τερμάτισε 13η γενικής κατάταξης με χρόνο 2:33 . .

Στα 20χλμ Waterfall trail run πήραν μέρος 64 αθλητές και πρώτος τερμάτισε ο Νίκος Γιαννόπουλος με χρόνο 2:00. Στην δεύτερη θέση ήταν ο Ervis Zela με χρόνο 2:03 ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Μάριος Φαϊτάς με χρόνο 2:11.

Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη το νήμα έκοψε η Marcella Van Hemert με χρόνο 2:14, δεύτερη η Tijana Panic με χρόνο 2:37 και στην τρίτη θέση είχαμε την Σμαράγδα Πετροχείλου με χρόνο 2:42.

Στον αγώνα 10χλμ Askitario Trail Run πήραν μέρος 159 αθλητές με τον Παναγιώτη Χριστοδουλόπουλο να παίρνει την πρώτη θέση με χρόνο 1:01. Ακολούθησαν στην 2η θέση ο Σταμάτης Τσιριγγάκης με χρόνο 1:03 και στην 3η θέση ο Μιχαήλ Τζώρας με χρόνο 1:08.

Στην κατηγορία γυναικών στην πρώτη θέση τερμάτισε η Ειρήνη Μαυροπούλου με χρόνο 1:10, στην δεύτερη θέση η Hanna Thomson με χρόνο 1:22 και στην τρίτη θέση είχαμε την Ερη Κλεισούρα με χρόνο 1:26. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές για την συμμετοχή τους και την προσπάθεια τους.