ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Χάλκινο” Δίδυμο του ΚΟΑΜ στο Πανελλήνιο Μπριτζ

Οι Ευρ.Παναγιωτίδης & Φωτ. Ηλία. Διακρίσεις & άλλων Κερκυραίων στο πρωτάθλημα Ζευγών.

Την τρίτη θέση στους τελικούς της ενότητας 1-6 του  56ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ζευγών 2024, κατέκτησαν οι αθλητές του Κερκυραϊκού Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ (ΚΟΑΜ), Ευριπίδης Παναγιωτίδης και Φωτεινή Ηλία (φωτο αρχείου). Οι Τελικοί πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή (23-24-25/2) στο Φάληρο. Ωστόσο εξαιρετικές ήταν και οι επιδόσεις των υπολοίπων κερκυραίων αθλητών, που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα. Για την παρουσία και τις επιτυχές των αθλητών του, ενημερώνει με ανακοίνωση του, ο κερκυραϊκός όμιλος.

ΚΟΑΜ: Μπράβο στους αθλητές μας

Η ανακοίνωση του ΚΟΑΜ αναφέρει: “Ο Ευριπίδης Παναγιωτίδης και η Φωτεινή Ηλία, κατέκτησαν την 3η θέση στους Τελικούς του 56ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ζευγών 2024, ενότητα 1-6, με πολύ μικρή διαφορά από τη 2η θέση, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά την δυναμική των Περιφερειακών Ομίλων στις χαμηλές κατηγορίες! Και εις ανώτερα παιδιά!

Στους τελικούς που διεξήχθησαν από 23 ως 25 Φεβρουαρίου 2024 σε ομίλους των Αθηνών, ο ΚΟΑΜ είχε συνολικά 5 ζεύγη αντιπροσώπους. Στην ενότητα 1-6, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Αθλητικού Ομίλου ΤΑΤΑΥΛΑ στο Φάληρο, οι Ευριπίδης Παναγιωτίδης και Φωτεινή Ηλία κατέκτησαν την 3η θέση μεταξύ 40 συμμετεχόντων, με σταθερή απόδοση και τις 3 ημέρες. Στην ενότητα 1-9 που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του ΑΟΜΒ στη Γλυφάδα, το ζεύγος Κώστας Κωνστάντης – Γιάννης Κόντης κατέκτησαν την 4η θέση μεταξύ 40 συμμετεχόντων με απειροελάχιστες διαφορές με την 3η και 2η θέση, και επίσης σταθερή απόδοση. Σε λίγο πιο χαμηλές πτήσεις το ζεύγος Σταμάτης Δόικας – Ισμήνη Τόλη που κατέκτησαν την 13η θέση στον ίδιο αγώνα. Στην ενότητα Open, στην οποία συμμετέχουν πολύ δυνατά ζευγάρια του ελληνικού Μπριτζ, ο αγώνας έγινε σε δύο στάδια. Το πρώτο στάδιο είχε διάρκεια τριων ημερίδων, που έγιναν Παρασκευή βράδυ, Σάββατο πρωί και Σάββατο απόγευμα και δυστυχώς ούτε οι Σπύρος Κοτινάς – Φώντας Μακρής, ούτε οι Τόκλης Αλαμάνος – Γιάννης Χαλικιόπουλος κατάφεραν να προκριθούν στο 2ο Στάδιο, στο οποίο προκρινόταν οι πρώτοι 18 από τους 40 του πρώτου σταδίου. Τελικά, κατέλαβαν τις θέσεις 35 και 27 αντίστοιχα.

Ένα μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες καθώς εκτός από τις αγωνιστικές επιδόσεις, μία συμμετοχή σε τελικό στην Αθήνα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου για τους Αθλητές της Περιφέρειας”

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται τον Μάρτιο

Όπως ενημερώνει ο ΚΟΑΜ: Επόμενος μεγάλος αγώνας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων, του οποίου ο Προκριματικός στην Κέρκυρα θα γίνει από 8 ως 10 Μαρτίου 2024 και οι τελικοί στην Αθήνα από 29 ως 31 Μαρτίου 2024.

Εκτός από όλα αυτά, ο ΚΟΑΜ θα διοργανώσει και ημερίδα στη μνήμη του Ανδρέα Γρασσέλη την Κυριακή 3 Μαρτίου στις 18:30, όπως και την 4η Πανελλήνια Ταυτόχρονη Μαθητική Ημερίδα, στην οποία συμμετέχουν φετινοί μαθητές του μπριτζ, στις 30 Μαρτίου 2024.