Quantcast
SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣΤΙΒΟΣ / ΔΡΟΜΟΣ

Eξαιρετικά η Κέρκυρα στο Πανελλήνιο Στίβου Κ20

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ20, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στο Καυτανζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης συμμετείχαν πέντε αθλητές και πέντε αθλήτριες από τρία κερκυραϊκά σωματεία.

Ο απολογισμός της νέας γενιάς του κερκυραϊκού στίβου ήταν δύο μετάλλια, δύο ατομικά ρεκόρ και εννέα  συμμετοχές σε τελικούς. Συγκεκριμένα τα μετάλλια κατέκτησαν: Αργυρό, ο Σπύρος Ντουραχάνης του ΑΟ Κέρκυρας 2015  στα 800 μέτρα Εφήβων με χρόνο 1΄51’’68. Μάλιστα ο αθλητής του Φίλιππου Τάντη ήταν έτοιμος να κόψει πρώτος το νήμα του τερματισμού, ωστόσο ο Ηλίας Αργύρης της Ολυμπιάδας Πατρών με μία βουτιά πρόλαβε να πάρει την πρωτιά (1΄51’’63). Να σημειωθεί ότι κατά τον τερματισμό, ο κερκυραίος πρωταθλητής στραβοπάτησε και χρειάστηκε χθες να υποβληθεί σε μαγνητική, για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει πρόβλημα στον αστράγαλο του. Το άλλο κερκυραϊκό μετάλλιο ήταν χάλκινο και το κατέκτησε ο Θάνος Χαρίρ του Κερκυραϊκού ΓΣ.

Ο αθλητής του Σταμάτη Σουβλάκη στην πέμπτη του προσπάθεια έριξε το ακόντιο στα 54.59μ, βολή που τον ανέβασε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ατομικά ρεκόρ πέτυχαν ο Πέτρος Πουλής του Κερκυραϊκού ΓΣ στην σφαιροβολία με βολή 15.55μ (παλαιό 14.80μ) που του έδωσε την έβδομη  θέση και ο 17χρονος Γιώργος Μουρμούρης του Κερκυραϊκού ΓΣ στο μήκος με επίδοση 6.38μ (παλαιό 6.24μ), ωστόσο κατέλαβε την 22η θέση, ανάμεσα στους 33 αθλητές, που πήραν μέρος στον προκριματικό του αγωνίσματος. Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, εκτός από τους Σπύρο Ντουραχάνη, Θάνο Χαρίρ & Πέτρο Πουλή, προκρίθηκαν και συμμετείχαν οι: Στέλιος Σκορδίλης (επί κοντώ), Ηρώ Βραδή (επί κοντώ), Μαριάνα Μουρτσινούδη (τριπλούν-μήκος), Μελίνα Λιντοβόη (ύψος) & η Πολυάνα Τζιβανίδη (400μ).

Να σημειωθεί ότι στους αγώνες μετείχε και ο πρώην αθλητής του ΑΟ Κέρκυρας 2015 και νυν του ΓΣ Ελ. Βενιζέλος Χανίων, Γιώργος Δόσης, ο οποίος με άλμα 1.99μ κατέλαβε την τέταρτη θέση στο ύψος Εφήβων. Τον αθλητή συνόδευε ο πατέρας του προπονητής Θοδωρής Δόσης, υπό την επίβλεψη του οποίου προπονείται & η Μελίνα Λιντοβόη.

Αναλυτικά τα κερκυραϊκά αποτελέσματα

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Σπύρος Ντουραχάνης (ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2015) 800μ (1΄51΄΄68)

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Αθανάσιος Χαρίρ (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) ακόντιο (54.59μ)

ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Ηρώ Βραδή (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) επί κοντώ 5η θέση (3.80μ)

Μαριάνα Μουρτσινούδη (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) τριπλούν 5η θέση (11.73μ)-μήκος 8η θέση (5.18μ)

Στέλιος Σκορδίλης (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) επί κοντώ (4.20μ)

Πέτρος Πουλής (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) σφαίρα (15.55μ ατομικό ρεκόρ)

Μελίνα Λιντοβόη (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) ύψος 9η θέση (1.58μ)

Πολυάνα Τζιβανίδη (ΓΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018) 400μ (1.00.81)

Βασιλάκη Κατερίνα (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) επί κοντώ 13η θέση (3μ)

Γιώργος Μουρμούρης (ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ) μήκος 22η θέση (6.38μ ατομικό ρεκόρ)

ΣΥΝΟΔΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ: Παύλος Σκορδίλης-Σταμάτης Σουβλάκης. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2015: Φίλιππος Τάντης. ΓΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018: Νίκος Μόσχος.