ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Αστέρας Πετριτή “πνίγηκε” στον Σβορώνο Πιερίας

Την ήττα με 4-0 γνώρισε σήμερα ο Αστέρας Πετριτή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Γ΄Εθνικής. Ο αγώνας της κερκυραϊκής ομάδας στην Πιερία με αντίπαλο τον ΓΑΣ Σβορώνο άνοιξε την φετινή αυλαία των αγώνων του 2ου ομίλου. Ο Αστέρας  μπήκε δυνατά στο ματς, πέτυχε τέρμα στο 15΄με τον Μεντή, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Και σα να μην έφτανε αυτό, λίγα λεπτά αργότερα, ο Γωγουβίτης ανέτρεψε αντίπαλο στην περιοχή, με τον Κυπαρίσση στο 20΄να ευστοχεί στο πέναλτι και να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Από το σημείο εκείνο και μετά, οι παίκτες του Αστέρα “κατέρρευσαν” με αποτέλεσμα να δεχτούν ακόμα δύο τέρματα στο ημίχρονο (37’ & 40΄) από τον ίδιο παίκτη (Κυπαρίσση), ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Το Β΄ημίχρονο εξελίχθηκε σε απλή διαδικασία, με τον Μπατζώνη στο 65΄να ολοκληρώνει τον θρίαμβο της ομάδας του. Να σημειωθεί ότι ο Αστέρας Πετριτή στον αγώνα αυτό παρατάχτηκε με νέο γκολκήπερ και ανανεωμένο κατά 50% το ρόστερ σε σχέση με πέρυσι, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι οι μέχρι τώρα προπονήσεις και προετοιμασία του Αστέρα γίνεται σε γήπεδο με συνθετικό χλοοτάπητα, ο αγώνας έγινε σε τερέν με φυσικό χορτάρι. Η σύνθεση του ΑΣΤΕΡΑ ΠΕΤΡΙΤΗ (Σφακιανάκης): Τζαφέστας, Κοντομίχης, Μεντής, Γωγουβίτης, Ρουμελιώτης, Κρητικός, Γαρδικιώτης, Γεωργακόπουλος, Κοιλιάρας, Θηραίος, Γκατσίδης. Αλλαγές: Λούβρος,Π. Στεργίου, Σπ. Τσιάβος, Σούκερας.Υπενθυμίζεται ότι το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής ξεκίνησε σήμερα με τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής, αφού η 1η, που ήταν να διεξαχθεί την περασμένη Κυριακή αναβλήθηκε, λόγω της θεομηνίας, που έπληξε τη Θεσσαλία και θα πραγματοποιηθεί εμβόλιμα την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου.