Quantcast
SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Αστέρας Πετριτή στο φινάλε “έκαψε τη γούνα” της Καστοριάς

Το πρώτο βήμα για άνοδο στην Γ΄Εθνική έκανε σήμερα ο Αστέρας Πετριτή παίρνοντας σπουδαίο διπλό 0-1 στην Καστοριά επί της ομώνυμης ομάδας. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα (92΄) ο Μαρουλάκης, που αποδείχτηκε για τον κόουτς Σφακιανάκη “χρυσή αλλαγή” (είχε μπει στον αγώνα δύο λεπτά νωρίτερα). Στον αγώνα, που διεξήχθη στο γήπεδο της Καστοριάς για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου των πρωταθλητών ΕΠΣ για άνοδο στην Γ΄Εθνική, η γηπεδούχος διατήρησε την κατοχή.  Είχε ένα δοκάρι στο 50΄από κεφαλιά του Γκέκα, ενώ απείλησε άλλη μία φορά στο 77΄την εστία του Πισσιάνη, όταν κεφαλιά του Τζερεμέ έφυγε κυστά άουτ. Από την άλλη ο Αστέρας έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και στάθηκε τυχερός στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Όταν σε μία υποσχόμενη αντιπέθεση, οι αμυντικοί της Καστοριάς έστειλαν απο το κέντρο του γηπέδου την μπάλα κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Καλησπεράτης, o Γαρδικιώτης  έπιασε κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή ήρθε στο κεφάλι του Μαρουλάκη, που την έστειλε στα δίκτυα. Με το σφύριγμα της λήξης δημιουργήθηκε ένταση στο κέντρο του γηπέδου, με έναν παίκτη της Καστοριάς να δέχεται την κόκκινη κάρτα, γιατί χτύπησε αντίπαλό του. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων καταλάγιασαν τα πνεύματα. Με τον Αστέρα Πετριτή (Σφακιανάκης) αγωνίστηκαν οι: Πισσιάνης-Μαρκέλο- Μεντής-Πολύζος- Μάμαλος (90΄Μαρουλάκης), Στούπας- Σκολαρίκης (82΄Στέρεφ)- Γαρδικιώτης-Ντεσού-Θηρεός-Γραικός (78΄Καλησπεράτης). Πολύ καλή η διαιτησία του Θωμά Μαυρίδη  και των βοηθών του Απόστολου Μπογιατζόγλου & Πολύκαρπου Ζουρνατζίδη από την Ημαθία. Οι άλλοι αγώνες του 3ου ομίλου ξεκίνησαν στις 16.00.