ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΧωρίς κατηγορία

Ο Πετριτής κούτσα-κούτσα απέκλεισε το Κουτσελιό

Ο Αστέρας Πετριτή δυσκολεύτηκε μεν, αλλά τελικά νίκησε τον ΠΑΟ Κουτσελιού 1-2 στην παράταση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας στ ποδόσφαιρο. Ο αγώνας, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣ Ηπείρου στα Γιάννενα και ήταν για την Α΄φάση του κυπέλλου, όπου μετέχουν μόνο οι κυπελλούχες ομάδες ΕΠΣ. Η Κερκυραϊκή ομάδα αν και απροετοίμαστη και με πολλούς νεοαποκτηθέντες (ακόμα και της τελευταίας στιγμής, όπως του τερματοφύλακα Σταυρίδη, του οποίου το δελτίο βγήκε μόλις χθες) είχε όπλο την εμπειρία και με αυτήν πήρε την πρόκριση. Προηγήθηκε στο σκορ στο 14΄με σουτ του Βραζιλιάνου Μαρκόν, μετά από ωραίο συνδυασμό ολόκληρης της επιθετικής γραμμής του. Μετά το τέρμα, οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν να διαχειριστούν το παιχνίδι και τα κατάφεραν μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οπότε σε μία αντεπίθεση οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στέλνοντας το ματς στην παράταση. Ο Αστέρας πίεσε με αποτέλεσμα στις αρχές  Β΄ημιχρόνου της παράτασης, πάλι μετά από συνδυασμό της επιθετικής γραμμής, η μπάλα έφτασε στον Θηραίο, ο οποίος προ κενής εστίας πέτυχε το γκολ της νίκης. Πάντως την πρόκριση κράτησε ο τερματοφύλακας Σταυρίδης, ο οποίος στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έκανε διπλή επέμβαση, όταν μετά από λάθος των αμυντικών, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν τετ-α τετ με τον γκολκήπερ του Αστέρα, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια δύο σουτ κρατώντας την πρόκριση. Με τον Αστέρα Πετριτή (Σφακιανάκης) αγωνίστηκαν οι Σταυρίδης, Τουρσίδης, Γραικός, Ρόπας. Γαρδικιώτης. Γκασίδης, Τσιάβος, Μαρκόν, Σκουλαρίκης, Θηραίος, Σούκερας. Αλλαγές οι Καλλισπεράτης και Ρουμελιώτης.