SLIDERΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ: “Ασημένια” Ασημοπούλου-“Χάλκινη” Τριβυζά στα Πανελλήνια Ε/Ν & Π/Κ

Σε ένα ακόμα πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών διακρίθηκαν οι ταλαντούχοι αρσιβαρίστες του Αλκίνοου Κέρκυρας. Συγκεκριμένα στο Στα Πανελλήνια Πρωταθλήμτα  άρσης βαρών εφήβων – νεανίδων και παίδων – κορασίδων, που πραγματοποιήθηκαν στο Σαββατοκύριακο (20-21/4/24) στο Λουτράκι Κορινθίας, η ΣΤΕΦΑΝΙΑ ΜΑΡΙΑ ΑΣΗΜΟΠΟΥΛΟΥ κατέκτησε τρία ασημένια μετάλλια στην κατηγορία 55kg Νεανίδων. Η κερκυραία αθλήτρια σήκωσε στο σύνολο 134kg (62 Αρασέ, 72 Επολέ Ζετέ) και πήρε τόσο στο σύνολο, όσο και στις δύο άλλες κινήσεις τη δεύτερη θέση.

Τρία Χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία 71Kg Κορασίδων κατέκτησε η ΣΤΕΦΑΝΙΑ ΤΡΙΒΥΖΑ με 73Kg στο σύνολο (35 Αρασέ,38 Επολέ Ζετέ), ενώ με τα ίδια κιλά ήταν 6η στην κατηγορία Νεανίδων.

Την όγδοη θέση στην κατηγορία 89Kg Εφήβων κατέκτησε ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΓΑΡΝΕΛΗΣ με 162Kg στο σύνολο (76 Αρασέ & 86 Επολέ Ζετέ).

Τέλος ενδέκατος στην κατηγορία 73kg Παίδων κατετάγη ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΤΟΥΝΗΣ με 128 κιλά στο σύνολο (63 Αρασέ & 65 Επολέ Ζετέ).

Τους αθλητές-τριες του Αλκίνοου συνόδευσε ο προπονητής ΗΡΑΚΛΗΣ ΡΟΔΙΤΗΣ. Να σημειωθεί ότι στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 180 αθλητές-τριες από 39 σωματεία της χώρας.