ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Η ΑΛΜΚΕ άξια διοργανώτρια Πανελλήνιου αγώνα motocross

Η Αθλητική Λέσχη Μοτοσυκλέτας Κέρκυρας “στάθηκε στο ύψος” της  πρόκλησης να διοργανώσει  για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά Πανελλήνιου πρωταθλήματος motocross. Παρά τα όποια μικροπροβλήματα παρουσιάστηκαν, τα οποία ξεπεράστηκαν ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο αγώνας, , που έγινε το Σαββατοκύριακο (30-31/3) στην Κέρκυρα, στην πίστα «ΜΧ Park Καλούργενας – Άγιος Ματθαίος» & άνοιξε την αυλαία του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross. Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης, που έγινε υπό την αιγίδα της ΑΜΟΤΟΕ & την αρρωγή του Δήμου Νότιας Κέρκυρας.  είναι το ρεκόρ συμμετοχών, αφού οι 133 αναβάτες, είναι ο μεγαλύτερος αριθμός σε πανελλήνιους αγώνες, που διεξάγονται σε Ελληνικό νησί. Το γεγονός εξήρε και ο εκπρόσωπος της Λέσχης Μοτοσυκλέτας “Ικαρος” της Ρόδου, που κατείχε από το 2001 μέχρι τώρα το ρεκόρ (120 συμμετοχές). Συγκεκριμένα ο Αναστάσιος Γαλατάς, μετά τους αγώνες δήλωσε: «η Κέρκυρα έχει πάρει τα σκήπτρα από την Ρόδο , όπου μέχρι πρότινος ήταν το νησί με τις περισσότερες συμμετοχές (120) σε πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Το πρόβλημα είναι οι αναβάτες να έχουν την θέληση να πάνε σε νησί να τρέξουν, η Κέρκυρα το έχει καταφέρει και αξίζουν συγχαρητήρια».

Οι Νικητές

Το Σάββατο ήταν η ημέρα των δοκιμαστικών και των προκριματικών γύρων κατάταξης, ενώ την Κυριακή ακολούθησε το κυρίως μενού με την πλήρη αγωνιστική δράση. Νικητής στην κατηγορία MX1 αναδείχθηκε ο πολυπρωταθλητής MX,  Παναγιώτης Κουζής με δυο νίκες.
Στην ΜΧ2 νικητής ήταν ο Φραγκίσκος Ζούνης, ενώ στην κατηγορία ΜΧ125  ο Χρήστος Ταμβάκος. Στην ΜΧ300 νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος Τσάτσος και στις μικρές κατηγορίες νικητές ήταν ο Δημήτρης Φωτόπουλος στην ΜΧ65 και ο Γιωργος Χατζάκης στην ΜΧ85. Τέλος, στην OPEN ήταν νικητής ο Δημήτρης Βαγγελάκος και στην SENIOR ο Μάρκος Καρασακαλίδης.

Η συνέχεια του πρωταθλήματος

Ο επόμενος αγώνας θα φιλοξενηθεί στα Τρίκαλα, ενώ το φετινό πρωτάθλημα προβλέπεται να ολοκληρωθεί στις 20 Οκτωβρίου, επίσης στα Τρίκαλα.

• 20-21 Απριλίου – ΜΑΣΤ – Τρίκαλα
  • 11-12 Μαΐου – ΛΕΜΣ – Σπερχειάδα
  • 1-2 Ιουνίου – ΑΜΟΕ – Εορδαία