ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Α2 Χάντμπολ: Ο Φαίακας άνετη νίκη στην Κατερίνη επί του Αρχέλαου

Ο Φαίακας πέρασε άνετα από την Κατερίνη επικρατώντας 27-32 επί του Αρχέλαου για την 9η αγωνιστική του Β΄ομίλου Α2 χάντμπολ. Στον αγώνα, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων. Στη συνέχεια χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν. Γεγονός, που ξύπνησε τους παίκτες του Φαίακα, που έσφιξαν την άμυνα και με εξαιρετικές επιθέσεις έκλεισαν το ημίχρονο 11-15. Στο Β΄μέρος αφού πήραν προβάδισμα δέκα τερμάτων, έκαναν παιχνίδι συντήρησης κατακτώντας την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα, που διατηρεί την ομάδα του νησιού μας αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Τα πεντάλεπτα:1-4,3-5,5-5,8-8,9-11,11-15(Ημίχρονο)12-17,12-22,16-23,19-28,23-31,27-32 (Τελικό). Ο Φαίακας (Μιχαλάκης) αγωνίστηκε (δίπλα στους σκόρερ τα τέρματα, που σημείωσε ο καθένας ξεχωριστά) με τους: Ανδριώτη, Κοσκινά, Τσίλη 5,Κακαφίκα 7, Αλαμάνο 1, Δημητρέλο 1, Κόντη 2, Κυπριώτη, Δελλή Δ.8, Πίτο 4, Τσιλιμπάρη, Ζέρβα 2, Δελλή Ν.,Νάστο 2 & Προβατά.