ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Ο Αστέρας έφτασε στην πηγή πρόκρισης, αλλά νερό ήπιε ο ΑΟ Χανιώτης

Ο Αστέρας Πετριτή έφτασε στην πηγή πρόκρισης στην Γ΄φάση του κυπέλλου Ελλάδας, αλλά τελικά το νερό της επιτυχίας το ήπιε ο ΑΟ Χανιώτης. Συγκεκριμένα σήμερα το απόγευμα στο αθλητικό κέντρο ΕΠΣΚ, ο Αστέρας υποδέχτηκε τον κυπελλούχο Χαλκιδικής ΑΟ Χανιώτη σε νοκ άουτ αγώνα για την Β΄φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Η Κερκυραϊκή ομάδα προηγήθηκε στο 28΄με τον Μεντή και κρατούσε την πρόκριση μέχρι και το 88΄. Τότε οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κουτσικοβαγγέλη και έστειλαν το ματς στην παράταση. Ο ίδιος παίκτης στο 99΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ λίγο πριν λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Φουέντες πέτυχε τρίτο γκολ, σφραγίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο της πρόκρισης για τον Χανιώτη. Η ομάδα του Γιάννη Σφακιανάκη στο τέλος με σκόρερ τον Γεωργακόπουλο άμβλυνε την πικρία του αποκλεισμού, μειώνοντας σε 2-3. Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού Στεργίου από τον Αστέρα και Τοπούζης από τον Χανιώτη αντίκρυσαν την κόκκινη κάρτα για διαπληκτισμό.