ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣΚΑΚΙ

Το σκακιστικό ταλέντο “υπερχείλισε” στο  Δημοτικό Καναλίων

Ο μαραθώνιος του Μαθητικού Σκακιστικού Πρωταθλήματος συνεχίζεται και τη Δευτέρα (29/1) το Δημοτικό Σχολείο Καναλίων αποτέλεσε τον 12ο σταθμό της φετινής σχολικής χρονιάς. Ως γνωστόν, ο Σύνδεσμος Παικτών Ζατρικίου Κέρκυρας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και τους Διευθυντές και εκπαιδευτικούς των Σχολείων μας, διοργανώνει φέτος το μαθητικό πρωτάθλημα για 12η χρονιά. Η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος άνοιξε από το 12ο Δημοτικό Σχολείο το διήμερο 2-3 Νοεμβρίου. Ακολούθησαν οι ενδοσχολικοί αγώνες σε:  11ο – 9ο -Δημοτικό Σχολείο Μαντουκιού -7ο -14ο -6ο-Δημοτικό Γαστουρίου – Δημοτικό Καρουσάδων &  το Δημοτικό Αυλιωτών. Τη Δευτέρα τη σκυτάλη πήρε το Δημοτικό Σχολείο Καναλίων, όπου συμμετείχαν στους σκακιστικούς αγώνες 59 μαθητές-τριες από τις τρεις μεγάλες τάξεις (Δ-Ε-ΣΤ).Να σημειωθεί ότι στους μέχρι τώρα σκακιστικούς ενδοσχολικούς αγώνες οι συμμετοχές μαθητών-τριών έχουν φτάσει 850, επιβεβαιώνοντας για μία ακόμα φορά, τον χαρακτηρισμό της μαζικότερης σκακιστικής μαθητικής διοργάνωσης της χώρας.   Το Μαθητικό Πρωτάθλημα θα συνεχιστεί σε όλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-24, μέχρι και τον Μεγάλο Τελικό του Μαΐου, όπου θα πάρουν μέρος οι νικητές σχολείων και τάξεων των ενδοσχολικών αγώνων.

Οι νικητές του Δ.Σ. Καναλίων

Πρωταθλητής Σχολείου αναδείχθηκε ο μαθητής της  Ε΄τάξης ΦΑΚΙΟΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο μαθητής  ΑΡΜΕΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ από τη ΣΤ΄τάξη, ενώ τρίτος κατετάγη ο μαθητής της ΣΤ΄τάξης ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ. Τον τίτλο της πρωταθλήτριας κοριτσιών κατέκτησε η μαθήτρια της Ε΄τάξης ΦΙΛΙΠΠΙΔΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ