Quantcast
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Κερκυραϊκές διακρίσεις στο Παγκόσμιο Fitness

Με ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο επέστρεψαν οι Κερκυραίοι αθλητές της εθνικής ομάδας Μαριλίζα Δουκάκη και Ζερβός Γιώργος απο το παγκόσμιο πρωτάθλημα που διοργάνωσε η παγκόσμια ομοσπονδία σωματικής διάπλασης, IFBB, στη κατηγορία Fitness Challenge.

Συγκεκριμένα, οι δύο αθλητές κατέκτησαν με την εθνική ομάδα Fitness Challenge:  Αργυρό μετάλλιο Μαριλίζα Δουκάκη στη κατηγορία couples- Gold level. Χάλκινο μετάλλιο Μαριλίζα Δουκάκη και Ζερβός Γιώργος στη κατηγορία mixed couples Gold level . Επίσης είχαν μία 5η θέση Ζερβός Γιώργος στη κατηγορία coulpes- Silver και μία 7η θέση στη παγκόσμια κατάταξη Μαριλίζα Δουκάκη στη κατηγορία individual Gold level. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της IFBB  διεξήχθη στην πόλη Santa Suzanna της Ισπανίας μεταξύ 2-7 Νοεμβρίου και πήραν μέρος  700 αθλητές-τριες από 80 χώρες.

Στην Ελληνική Εθνική ομάδα συμμετείχαν συνολικά 8 αθλητές-τριες, με τελικό απολογισμό δύο χρυσά, δύο αργυρά και τρία χάλκινα μετάλλια στα ατομικά και ομαδικά αγωνίσματα, που πήραν μέρος.